Korona Virüsü 14 Gün Korunma Kuralı Maddeleri

Gösterim: 1346

Türkiye, Covid-19 salgınıyla mücadelede kapsamında, toplu taşıma araçları, pazar yerleri ve market gibi toplu halde bulunulan tüm alanlarda maske kullanımı zorunlu hale getiren ülkeler arasına katıldı. Dünya Sağlık örgütünün önerdiği maskelerin özellikleri arasında tek kullanımlık olması, üç kattan oluşması, hipoalerjik olması, sıvı bariyeri oluşturması, telli ve burun klipsli olması, yırtılmaya dayanıklı olması ve yüzde 99 bakteri ile yüzde 95 partikül filtrasyonu sağlaması yer alıyor.

Maskelerin koruma süresi yaklaşık 3 saattir , 3 saatten önce maskede kirlenme ya da nemlenme olursa daha erken de atılmalıdır. Çünkü virüs ve bakteriler nemli ortamları sever. Ayrıca maskemiz takılıyken hapşırma ya da üst üste öksürme gibi bir durum olduysa yine maskemizi değiştirmeliyiz.

Çin'in Wuhan kentinde 12 Aralık 2019'da ortaya çıkan yeni virüs Corona'ya Türkiye'de de rastlandı. Avrupa teması üzerinden Corona virüs hastalığına yakalanan vatandaş karantina altına alındı. Bunun üzerine uzmanlar Corona virüsten korunmanın 14 gün kuralını açıkladı. İşte Corona virüsünden korunmanın yolları ve kuralları;
1. Eğer evden çıkmak zorunda kalınırsa mutlaka maske takmanız ve mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanmamanız gerekmektedir.
2. Evinize kesinlikle ziyaretçi kabul etmeyin. Mümkünse ayrı bir odada kalın. Odanızı sık sık havalandırın. Evin ortak alanlarında tıbbi maske takın. Ayrı banyo ve tuvalet kullanın. Eğer ayrı banyo ve tuvalet yok ise bu alanlarda mutlaka maske takın ve her kullanım sonrası temizleyin.
3. Ellerinizi su ve normal sabunla sık sık yıkayın. Yıkama süresini 20 saniyenin altında tutmamaya özen gösterin. Dilerseniz ellerinizi alkollü el antiseptiği ile ovalayabilirsiniz.
4. Kirli ellerinizle ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize kesinlikle dokunmayın.
5. Bağışıklık sisteminizi güçlendirin. Dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenerek bağışıklık sisteminizi güçlü tutun. Gıdaları mutlaka tüketmeden önce durulayın.
6. İnsanlarla tokalaşmaktan ve sarılmaktan kaçının.
7. Hapşırma veya öksürme durumunda ağzınızı ve burnunuzu tek kullanımlık mendille kapatınız. Mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılmalıdır.
8. Tabak, bardak, havlu gibi eşyalarınızı ayırın, ortak kullanmayın.
9. Sık dokunan nesneleri, yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.
10. Eğer ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı yaşıyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Ayrıca hemen tıbbi maske takın.