Doğal Temizleyiciler Kullanmanın Faydaları

Gösterim: 2362

Sirke, sağlığınıza olan faydalarının ve cildiniz ve saçlarınız için harika bir kozmetik ürün olmasının yanı sıra evinizi temizlemek için de kullanabileceğiniz bir maddedir. Ayrıca doğaldır, asetik, tartarik ve sitrik asit içeriğinden dolayı da çok etkili ve güçlü bir dezenfektandır. Sirke diğer faydalarının yanı sıra, zorlu lekeleri, kalıntıları çıkarmaya yardımcı olur, kokuları önler ve parlaklık sağlar. Sirkeyi şu alanlarda kullanabilirsiniz:

 • Mutfakta: Sirkeyi ve suyu aynı oranda karıştırarak bir sprey şişeye doldurup tezgah ve ocaklarınızın temizliğinde kullanabilirsiniz.
 • Cam eşyalar için: Camları temizlemek için özel bir ürün almaktansa, 5 ölçü su, 1 ölçü sirke olacak şekilde bir karışım hazırlayabilirsiniz. Boş bir cam temizleyici spreyine koyabilirsiniz.
 • Çamaşırlar için: Sirke aynı zamanda yumuşatıcı yerine kullanılabilir, çamaşır makinenizin içinde de kalıntı oluşturmaz.
 • Pastan kurtulmak için: Pasın sebep olduğu izler ve kirlerden kurtulmak için, bir beze sirke dökerek o bezle paslı kısımları ovabilirsiniz ya da paslanmış nesneyi bir kase sirke içinde birkaç saat bekletebilirsiniz.
 • Mobilyaları ve ahşap zemini temizlemek için: Sirke her çeşit mobilyayı temizlemek ve parlatmak için harika bir çözümdür, ayrıca birazcık suyla karıştırdığınızda da ahşap döşemeleriniz için de aynı faydayı sağlayacaktır.

Eğer sirkenin ağır kokusu sizi rahatsız ediyorsa, karışıma kokusunu sevdiğiniz birkaç damla bitki yağı ekleyebilirsiniz. Genellikle limon, çay ağacı ve nane temizleyici özellikler barındırdığından özellikle bunların yağlarını öneriyoruz. Bazı kültürlerde sirkenin temizlik malzemesi olmasının yanı sıra, aynı zamanda evdeki negatif enerjiyi de aldığına inanılır.

Limon

Limon suyu vücudun en iyi temizlik maddelerinden biridir, yağ yakmaya yardımcı olur ve kanı temizler. Benzer olarak, ev temizliği için de inanılmaz faydalıdır, ayrıca çok güzel ve taze bir koku bırakır.

 • Banyoda: Limon suyu banyonun her alanında işe yarayan göz ardı edilmemesi gereken bir dezenfektandır, özellikle de tuvalet için. Kirli alanları limonu ikiye bölerek ovabilirsiniz.
 • Mikrodalga fırında: Yarısı sudan, yarısı da limon suyundan oluşan bir bardağı mikrodalga fırının içine koyun. 2 dakika boyunca ısıtın, bunun buharı kalıntıları ve yapışkan kirleri yumuşatmaya yardımcı olacaktır. Daha sonra mikrodalga fırının içerisini silerek temizleyin.
 • Beyazların beyaz kalmasında: Beyaz çamaşırlarınızı yıkamak için birazcık limon suyu ekleyin, kıyafetlerinizin materyaline zarar vermeden doğal beyazlığına kavuşmasını görün.

Karbonat

Karbonat sağlığa, güzelliğe ve ev temizliğine olan faydalarından ötürü inanılmaz bir maddedir. Sadece dişlerimizi beyazlatmakla ve saçlarımızı temizlemekle kalmaz, aynı sirke gibi genelde temizlikte ve dezenfekte etmekte kullanılır. Hatta bazı durumlarda sirkeyi ve karbonatı kombine edebilirsiniz bile.

 • Küvet ve fayanslar için: Karbonatı bir parça beze veya süngere dökün, küveti veya fayansları bununla ovun. Ardından, uyguladığınız alanları su ile yıkayın ve kurumaya bırakın.
 • Çamaşırlar için: Karbonat çamaşırlarınız için çok kullanışlıdır çünkü kokuyu, kalıntıları, kiri çıkartırken aynı zamanda yumuşatıcı gibi davranır.
 • Koku-giderici: Karbonat eski ayakkabıların, kirli halıların, çöpün, kilerin, evcil hayvanlarınızın yatakları gibi bir çok alandaki kokuları giderebilir. Bunun için, koku olan alanlara birazcık karbonat serpiştirin, daha sonra fırçalayın veya birkaç saat bekletip silkeleyin.

Elma Sirkesinin Kullanıldığı Yerler, temizlik ve sirke, Doğal temizleyiciler kullanmanın faydaları, karbonat ve temizlik