Mutfak Temizliği İp uçları?

Gösterim: 1626

Kesme tahtanızı limon ve koşer tuzu kullanarak ve başka bir kimyasal kullanmadan temizleyebilirsiniz.

Önce tahtaya tuz dökünüz. Sonra yarım limon parçası ile ovalayınız. Hepsi bu...

KİRLİ FIRINLAR NASIL TEMİZLENİR?

Sirke ve pişirme sodası birleşimi fırınınızı temizlerken ideal bir çözüm olacaktır.

Lavabo Giderini Açmanın Üç Hızlı ve Kolay Yolu

Zaman zaman lavaboların, evyelerin ve küvetlerin giderinin tıkandığı hayatın bir gerçeği ne yazık ki. Bunlar genellikle giderdeki boruların bir kısmının tıkanması sebebiyle ortaya çıkıyor. Fakat eğer birden fazla lavabonuz aynı anda tıkanıyorsa ya da su çok yavaş akıyorsa problem evinizin gider boru hattında olabilir.

Tesisatçı çağırmadan halledebileceğiniz üç kolay yolu anlatılacak.

Lavabolar, küvetler ve duş giderleri için kullanılacak doğru tipte pompaları ve eğer tıkanıklık biraz daha inatçıysa ne şekilde başa çıkabileceğinizi anlatacağız.

İhtiyacınız Olabilecek Malzemeler ve Aletler

  • Yuvarlak Gider Pompası
  • Koli bandı
  • Lavabo Açma Teli (İnatçı Tıkanıklıklar İçin)
  • İngiliz anahtarı (gerekirse)
  • Kova (gerekirse)

Kolay İlk Adım: Kaynamış Su

avabo ve küvet giderlerinin tıkanıklığının sebebi çoğunluklar saçların, yağın, sabun artıklarının ve suyun birleşmesi ile oluşan kalıntıların boruları tıkamasından kaynaklanır. Eğer gider borularınız metalse, tıkanıklıkları sıcak, kaynayan su kullanarak açmayı deneyebilirsiniz. Bir çaydanlık yardımıyla kaynattığınız suyu gidere dökmek tıkanıklığı giderebilir, özellikle de bu tıkanıklık sabun kalıntıları ve yağdan kaynaklanıyorsa. Musluktan akan sıcak su işe yaramayacaktır, kaynatılmış su kullanılması gerekir.

Dikkat: Kaynamış suyu direkt olarak porselen lavabonuzdan dökmeyin, direkt olarak gidere dökün. Ve eğer plastik PVC borularınız varsa kaynamış su kullanmamalısınız çünkü bu su 100 dereceden daha sıcak olacaktır ve bu borularınızı yumuşatabilir. Plastik gider borularınızı ise temizlemek için bir pompa kullanabilirsiniz.

1-Ocağınızda ya da ketil kullanarak üç litre kadar su kaynatın.

2-Bu suyu tıkalı olan lavaboya kadar dikkatle taşıyın.

3-Kaynamış suyu yavaş bir şekilde gidere dökün(porselen kısma değil direkt olarak gidere), ve tıkanıklığı giderip gidermediğine bakın.

4-Eğer tıkanıklık açılmadıysa bir sonraki adıma geçin, yani bir pompa kullanın.

Gider Pompası Kullanmayı Deneyin

Ev kullanımı için iki çeşit gider pompası mevcuttur. Yuvarlak pompa ve saplı pompa(ki bu tuvalet pompası olarak da bilinir). Lavaboları, duşları ve küveti açmak için yuvarlak pompa kullanmalısınız.

1-Eğer banyonuzdaki lavaboyu açmaya çalışıyorsanız üst gider kısmını da kapatmanız gerekecektir, ki bu kısım lavabonun musluğa yakın kısmında bulunur. Burayı mühürlemek için bir parça koli bandı kullanabilirsiniz. Üst gideri kapatmak için bir diğer teknik ise buraya kumaş tıkamaktır. Eğer bir küvet giderini açmaya çalışıyorsanız, küvetin ön tarafında bulunan üst gideri kapatmanız gerekir.

2-Eğer tıkanıklık mutfak giderinde ise burayı kapatan kapakları kaldırmanız gerekir. Yine banyo giderlerindeki kapakları da kaldırmanız gerekir.

3-Lavaboyu yarıya kadar suyla doldurun. Eğer küvet ya da duşakabin ile çalışıyorsanız buraların alt kısımlarını bir iki santim su doldurmanız gerekir. Bu yuvarlak pompanın etrafında bir mühür oluşmasını sağlayacaktır.

4-Gider pompasını gidere yerleştirin ve etrafının tam olarak oturduğundan ve mühürlendiğinden emin olun.

5-Suyun akmasını engelleyen kısımların hızla kalkmasını sağlamak için hızlı ve kuvvetli şekilde pompalamanız gerekecektir. Üst gideri kapatan koli bandını elinizle desteklemeniz gerekebilir- havanın basınç oluşturması sebebiyle koli bandı gevşeyebilir hatta tamamen açılabilir.

6-Bir kez temizledikten sonra suyu bir süre açık bırakın. Üst gideri tekrar açın ve eğer kaldırdığınız kapak varsa bunları tekrar yerleştirin.

7-Eğer tıkanıklığı bu adım da gideremediyse, bir sonraki adıma geçin.

Daha İnatçı Tıkanıklıklar İçin Lavabo Açma Teli Kullanın

Eğer pompa yardımıyla tıkanıklığı gideremediyseniz, başka aletler de kullanabilirsiniz, bir lavabo açma teli kullanabilirsiniz. Bu aletleri kullanmak oldukça kolay ve etkilidir.

1-Gider kapağını kaldırın ve lavabo açma telini aşağı salın. Telin bir tıkanıklığa denk geldiğini hissettiğiniz zaman aleti biraz yukarı çekin ve ayarlayın.

2-Telin çevirme kısmına sağlam fakat nazik bir şekilde baskı uygulayın ve çevirmeye başlayın.

3-Tıkanıklığı açmaya çalışırken kabloyu gerektiği kadar uzatabilirsiniz. Eğer tıkanıklığı yakaladıysanız bunun tıkanıklığı açması gerekir.

4-Bu işlemi tekrar edin ve tıkanıklığı açtığınız zaman sıcak suyu da açın ve bir süre akmasına izin verin.

Eğer tıkanıklığa denk gelmeden telin tamamını uzattıysanız muhtemelen tıkanıklık giderin dallarından birindedir. Bu borulardaki tıkanıklıkları gidermek için bir sonraki adıma geçin.

Gider Altını Açın ve Dallanmış Gideri Temizleyin

Giderin altından daha uzakta olan tıkanıklıklar için biraz daha uzun sürecek bir iş olsa da yine de kolayca halledebileceğiniz bir kaç adımı daha tamamlamanız gerekiyor.

1-Lavabonun alt kısmına kovayı yerleştirin ki alt kısmı açtığınızda akacak olan su buraya dökülsün.

2-İngiliz anahtarını kullanarak lavabonun alt kısmındaki tutucuları gevşetin. Önce bu kısmı sonrasında ise borunun alt kısmını açın. Naylon kısımların nasıl bir mühür oluşturduğuna dikkat edin ki tekrar geri takma işleminde zorlanmayın.

3-Lavabonun borusunun alt kısmındaki suyu kovaya dökün. Aynı zamanda açtığınız boruların iki ucundan da su gelecektir.

4-Lavabo açma telini gider borusuna yerleştirin. Tıkanıklığı hissettiğiniz zaman birkaç santim yukarı çekip sabitleyin.

5-Telin kolunu sağlam fakat nazik bir şekilde çevirin.

6-Tıkanıklığı tutmak için gerekirse biraz daha tel salın.

7-Lavabonun alt kısmını tekrar kapatın ve kalan kirleri göndermek için sıcak suyu bir süre açık bırakın.

Peki ya Kimyasal Temizleyiciler?

Kullanmayın. Kimyasal gider temizleyiciler ne çevre dostudur ne de evinizin gider sisteminin dostudur, ayrıca bu kimyasalları kullanmak insan sağlığı için de zararlıdır.

Bu zararlarının yanında kimyasal temizleyiciler inatçı tıkanıklıkları çok nadir açabilirler. Ve açamadıkları zaman hem su, hem zehirli madde dolu bir boru sisteminin elle temizlenmesi gerekecektir.

Yukarıda bahsedilen adımlar birçok tıkanıklığı açmaya yardımcı olacaktır fakat eğer bu adımlarla tıkanıklığı açamazsanız kimyasal kullanmak yerine bir tesisatçıdan yardım almayı denemelisiniz..

Kaynak: www.evduzenleme.com