Ocak Temizlik İpuçları

Gösterim: 13298

Ocak Üzerindeki Yağları Nasıl Temizliyorsunuz?

Mutfak temizliğine ayıracak çok fazla vaktiniz olmuyorsa, muhtemelen mutfağınız çok dağınık olabilir. Rutin temizliğinizin üzerine bir de ocak ve ocağın gözlerine yapışan yağlar canınızın daha fazla sıkılmasına sebep olacaktır.

Bununla birlikte, yemek hazırladığınız ve yediğiniz odanın fayansları ve ocak çevresi alanlarının yağ tabakaları ile kaplanmasını hiçbirimiz istemeyiz. Ocak ve gözlerinden yağların nasıl temizleneceği ile ilgili bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yağlı Ocak Nasıl Temizlenir ?

Ocağınızı daha önce hiç temizlemediyseniz, yapışmış ve/veya kurumuş yağların giderilmesinin mümkün olmadığı hissine sahip olabilirsiniz. Anahtar, tüm gres yok olana kadar temizleme işlemini tekrarlamaktır. Bunu göz önünde bulundurarak, ocağın yağını nasıl çıkaracağınızı öğrenmek için ihtiyaç duyduğunuz talimatları aşağıda bulabilirsiniz.

Ocak üstünü bulaşık deterjanı ile temizleme

Gerekli Malzemeler:

  • Mikrofiber bez

  • Sıcak su

  • Bulaşık deterjanı

1. Mikrofiber bezinizi sıcak suyla nemlendirin. Daha yüksek sıcaklıkların yağın yumuşamasına yardımcı olacağını unutmayın. Ancak, kendinizi de hırpalamayın.
2. Ocağın üzerini nemlendirilmiş mikrofiber bezle silin. Gerekirse tekrarlayın.
3. Eğer hala yağların çıkmayacağını düşünüyorsanız, oyunu biraz değiştirmenin zamanı gelmiştir. Birkaç damla bulaşık deterjanını- tercihen yağ temizliği için bilinen bir marka - sıcak suyla karıştırın.
4. Sıcak bir sabunlu su ile temiz bir mikrofiber bezi nemlendirin ve ocağı silin. Yine, gerekirse tekrarlayacaksınız. Mikrofiber beziniz pis görünüyorsa, yeni bir bezle değiştirin. Sonuçta, yağı temizlerken, etrafa yaymak istemezsiniz.
5. Temiz bir mikrofiber bezi kullanarak ocağınızı kurutun ve havalandırın.

Ocak Gözleri Üzerindeki Yağların Temizliği

Gerekli Malzemeler

• Mikrofiber bezler
• Krem temizleyici
• Bir spatula (Plastik)

Ocak gözleri - veya cam üstü ocakların üzerindeki brülör halkaları - soba sıcaklığına yakın oldukları için pişirme esnasında yağların ısı ile kurumasına ve temizliğin daha zor bir hal almasına neden olur.

1. Krem temizleyiciyi paket üzerindeki talimatlara uygun olarak uygulayın.
2. Ürünü, yağı yumuşatacak şekilde yaklaşık beş dakika bekletin.
3. Gözleri veya halkaları temiz bir mikrofiber bezle silerek temizleyin. Unutmayın, tüm yağları çıkarmak için bu adımları birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir.
4. Gerçekten zor noktalar üzerine çalışıyorsanız, bulaşık süngeri ile temizlemek size daha cazip gelebilir. Ancak bunu yapmanız ocak yüzeyini çizebilir. Bunun yerine, mikrofiber bezinizi bir plastik spatula etrafına sarın ve bunu zor bölgelerde basınç uygulamak için kullanın.
5. Ürünü direkt olarak ocaktan silerek çıkarın.
6. Temiz bir mikrofiber bez kullanarak ocak gözlerinizi durulayın, mümkünse yıkayın

Yağdan nasıl kurtulacağınızı bildiğinize göre, mutfağınızın geri kalan kısmını temizlemekle ilgileniyor olabilirsiniz. Tezgahı temizlemek için bu ipuçlarını kontrol ederek tüm mutfağınızın pırıl pırıl görünmesini sağlayın.