Salça lekesi nasıl çıkar?

Gösterim: 1577

Salça lekesi kıyafetimize bulaştıysa o bölgeyi ovmaktan kaçınılmalıdır çünkü ovmak lekeyi yok etmek yerine etki ettiği bölgeyi büyütür. Bu lekenin oluştuğu anda müdahale etmek oldukça önemlidir çünkü uzun süre duran ketçap lekesi kurumakta ve çıkması daha da zorlaşmaktadır. Salça dökülen giysi dikkatlice ters çevirin ve lekenin oldu bölüme bir miktar soğuk su akıtın. Yalnız bunu uygularken suyun kıyafetin diğer taraflarına değmemesine özen gösterin.

Sonra giysiyi düzüne çevirip leke olan kısma bir havlu koyun. Sonrasında bu bölgeyi sıvı bir deterjanla ovun. Yalnız bunları yavaş hareketlerle yapmaya özen gösterin çünkü leke diğer kısımlara da bulaşır. Lekenin çıktığından emin olduktan sonra giysiyi makine de yıkayın ve sererken lekenin bulunduğu bölgeye dikkatlice bakın.

Leke halıdaysa o bölgeyi elektrik süpürgesiyle çekmeye çalışın ve biraz toz deterjanı bir fincan ılık suyla karıştırıp leke olan bölgeye yedirin. Bunu yavaşça ve dikkatlice yapın ve son aşamada sünger yardımıyla kurutun. Nemi kuru bir bez ile tamamen aldıktan sonra lekenin geçtiğini göreceksiniz.

Salça lekesinde önemli olan lekeye olabildiğince erken müdahale etmek ve lekeyi yaymadan sakince temizlemektir.